Sławne osoby

Peter Lindsay Weir

Australijski reżyser filmowy. Weir studiował sztukę i prawo na Uniwersytecie w Sydney. W Australii Weir osiągnął znaczący sukces dzięki filmowi Piknik pod Wiszącą Skałą (1975) oraz Gallipoli (1981), które uznaje się za klasyczne pozycje kinematografii australijskiej. Ostatnia fala pokazywała stosunki między kulturą Aborygenów i Europejczyków.

Paul Hogan

Australijski aktor i scenarzysta filmowy, zdobywca Złotego Globu. Najbardziej znany z roli Micka Dundee z serii filmów Krokodyl Dundee.

Mel Columcille Gerard Gibson

Australijsko-amerykański aktor, reżyser i producent filmowy. Na małym ekranie zadebiutował w serialu telewizyjnym The Sullivans. Jego pierwsza rola filmowa to postać Mad Maksa w filmie o tym samym tytule. Mad Max przyniósł Gibsonowi sporą popularność wśród widzów (wystąpił w kolejnych częściach tego filmu), ale krytykom bardziej spodobał się jego następny film, reżyserowany przez Petera Weira Gallipoli. W 1984 wystąpił po raz pierwszy w filmie amerykańskim – zagrał postać Fletchera Christiana w filmie Bunt na Bounty.

Kylie Ann Minogue

Australijska piosenkarka, autorka tekstów, kompozytorka i aktorka. Jej nagrania sprzedały się w nakładzie ponad 80 milionów egzemplarzy na całym świecie, dzięki czemu została ogłoszona przez Australian Recording Industry Association (ARIA) australijskim artystą z największą liczbą sprzedanych wydawnictw muzycznych w histori. Debiutancki singiel Minogue "The Loco-Motion" spędził 7 tygodni na pierwszej pozycji australijskiego notowania Kent Music Raport. Singiel okazał się być najlepiej sprzedającym singlem w Australii w latach 80. oraz w samym roku 1987, za co wokalistka otrzymała nagrodę ARIA za najlepiej sprzedający się singiel roku. Ogromny sukces skłonił współpracującą z triem producenckim Stock Aitken Waterman wytwórnię PWL do podpisania kontraktu z piosenkarką.

Russell Crowe

Australijski aktor filmowy pochodzenia nowozelandzkiego. W wieku 4 lat przeprowadził się z rodzicami do Australii. Zaczął występować w australijskiej telewizji mając kilka lat. Jednak pierwszą rolą, która przyniosła mu uznanie była rola neonazisty w filmie Romper Stomper (1992). Jego drugi film The Sum of Us sprawił, że zaczął być popularny w Ameryce. Sharon Stone planując swój film Szybcy i martwi chciała mieć w obsadzie Crowe. Jednak jako że w tym samym czasie trwały zdjęcia do The Sum of Us, Stone wstrzymała produkcję. Jego kolejny film amerykański Zabójcza perfekcja otworzył mu drogę do kariery. Jego następny film Tajemnice Los Angeles ugruntował tylko status. Wokalista australijskiego zespołu Tofog (właściwie: 30 Odd Foot of Grunts).

Nicole Mary Kidman

Australijska aktorka i piosenkarka urodzona w Stanach Zjednoczonych, laureatka Oscara za rolę Virginii Woolf w filmie Godziny. Debiutowała w teatrze ulicznym. Karierę aktorską rozpoczęła w wieku czternastu lat, występując w roli głównej w Bush Christmas. W latach 80. XX wieku występowała w wielu australijskich filmach i serialach telewizyjnych, w tym przede wszystkim BMX Bandits i Bangkok Hilton. Nicole Kidman zagrała główną rolę w Martwej ciszy (1989), a później z Tomem Cruise’em w Szybki jak błyskawica. Grała w Billy Bathgate z Bruce’em Willisem i Dustinem Hoffmanem, a w 1992 występowała w Za horyzontem Rona Howarda. Odtwarzała główne role w Batman Forever, potem w Portrecie damy.

Nicholas Edward Cave

Australijski muzyk, poeta, pisarz i aktor, znany przede wszystkim z występów w zespole Nick Cave and the Bad Seeds. Był także członkiem zespołów Grinderman, The Birthday Party i The Boys Next Door. Założyciel i członek The Boys Next Door – zespołu, który w późnych latach siedemdziesiątych zmienił nazwę na The Birthday Party. W 1984 The Birthday Party uległo rozwiązaniu, a dwóch jego członków – Nick Cave i Mick Harvey założyło grupę Nick Cave and the Bad Seeds. Pozostałymi muzykami zakładającymi tę grupę byli Blixa Bargeld, gitarzysta w Einstürzende Neubauten, Barry Adamson i Hugo Race. Inspiracją dla tekstów wykorzystanych na płycie była ówczesna dziewczyna Nicka Cave’a, Anita Lane, która została podana jako członkini zespołu (w istocie nie miała ona żadnego muzycznego wkładu w tę płytę).

Hugh Jackman

Australijski aktor. Hugh Jackman dopiero po ukończeniu studiów dziennikarskich zainteresował się aktorstwem. Początkowo grywał w teatrze. Z czasem przyszły ciekawe propozycje z telewizji. Na planie serialu Correlli (1995), poznał swoją przyszłą żonę – Deborrah-Lee Furness. Pobrali się w 1996 roku, a w maju 2000 adoptowali syna – Oscara Maximilliana. Para ma również córkę Avę urodzoną w 2006 roku, którą również adoptowali. Do 2000 roku był znany tylko w Australii. Dopiero rola Wolverine'a w hicie Bryana Singera X-Men otworzyła mu drzwi do kariery w Hollywood. Docenione przez publiczność przedstawienie jednego z najbardziej popularnych superbohaterów komiksowych sprawiło, że Jackman został zauważony i jego kariera rozwinęła się. Zagrał m.in. w takich produkcjach jak: Serce nie sługa, Kate i Leopold, Kod dostępu, Van Helsing, X-Men 2 i X-Men: Ostatni bastion.

Mark Alan Webber

Australijski kierowca wyścigowy. W latach 2002-2013 startował w Formule 1, gdzie trzykrotnie kończył sezon na trzeciej pozycji (2010, 2011, 2013). Webber wcześnie rozpoczął karierę sportową. Swoje dzieciństwo spędził jako chłopiec od piłek w pierwszoligowym zespole rugby, Canberra Raiders. Karierę w sportach samochodowych rozpoczął od kartingu. Sukcesy w ojczystym kraju pomogły mu awansować do Formuły Ford, gdzie odniósł kilka zwycięstw, wliczając wygraną w Adelaide w 1995 i trzecie miejsce na festiwalu Duckhams Formula Ford Festival w Brands Hatch, podczas jego międzynarodowego debiutu. Jego potencjał został zauważony przez lidera Formuły Ford, Van Diemena i został on zatrudniony na sezon 1996. Ale stało się to dopiero po jego wygranej w inauguracyjnym Grand Prix Melbourne w Formule Holden.

Strona o Australii, Autorstwa: Mateusz Bożek, Adrian Wójciak, Jakub Semeniuk