Zwierzęta Australii

Koala

Ten śmieszny i przemiły torbacz-niedźwiadek jest długości 60-80 cm. Żyje w Australii na drzewach eukaliptusowych. Odławiany ponieważ posiada piękne cenne futro. Liczba żyjących okazów zmniejszyła się do paru tysięcy. Uznany za zwierze chronione.

Diabeł Tasmański

Jest jednym z największych torbaczy z rodziny kun-torbaczy. Osiąga długość 75 cm. Posiada mocne uzębienie. Jest mięsożerny. Z Australii zniknął zupełnie, zaś na Tasmanii pozostało Jedynie parę okazów.

Emu

Jeden z gatunków strusi. Wysokość dochodzi do 2 m. Żyje jeszcze w Australii na terenach pokrytych krzewami. Nie jest pod ochroną. Na Tasmanii wytępiony (polowania). Nie potrafi latać, za to biega z prędkością 50 km na godzinę.

Wombat Tasmański

Ten roślinożerny torbacz żyje w południowo-wschodniej Australii i na Tasmanii. Wombat z owłosionym nosem żyje w południowej Australii i należy do rodziny Lasiorkinus. Wombat gueenslandzki już prawie zaginął, ale roztoczona nad nim ścisła ochrona spowodowała, iż został ten gatunek przywrócony światu

Kangur

Kangury to jedna z najpopularniejszych rodzin torbaczy. Zamieszkują ogromne równinne australijskie stepy. Główne pożywienie kangurów stanowią trawy oraz liście i kora drzew, rzadziej owady i ich larwy. Długi i mocny ogon powoduje, iż zwierzę nie traci równowagi, nawet przy najdłuższych skokach. Kangury występują zwykle w ogromnych stadach. Najbardziej charakterystyczną cechą kangurów jest występująca u samic torba. Przychodzące na świat młode jest nagie i ślepe, dlatego nieporadnie pełznie przez futro i tylko za pomocą węchu znajduje drogę do worka na ciele matki

Kolczatka

Jest ssakiem, ale wysiaduje jajka. Jest najbardziej znanym i najbardziej rozpowszechnionym z 5 gatunków kolczatek. Żyje w Australii i Nowej Gwinei, Najbardziej spotykaną kolczatką jest Zaglossus żyjąca na terenie Gwinei.

Dziobak

Najbardziej znany ssak składający jajka. Karmiący mlekiem młode. Jest stworzeniem wodnym. Długość 60 cm (dodatkowo ogon 15 cm). Żyje wzdłuż biegów wodnych Australii.

Strona o Australii, Autorstwa: Mateusz Bożek, Adrian Wójciak, Jakub Semeniuk